“E ndjejmë bukurinë e një poezie që para se të mendojmë për domethënien e saj.” J. V. GËTE

Ergisa Çela ishte përfaqsuesja e shkollës sonë në konkursin e shpallur nga DAR – Durrës, “10 fjalë një mendim”. Në këtë konkurs ku pjesëmarrëse ishin shkollat 9-vjeçare të rrethit të Durrësit, poezia e Ergisës u kualifikua në grupin 12 shkollave që u nderuan me çmimin “Për prezantim dinjitoz”.

GJUHA SHQIPE

Diell, o diell që tokën ndrin
Veç një fjalë ti sot më thuaj
Të gjithë botën ke shëtitur
Gjuhë si shqipen a ke dëgjuar?

Gjuhë e lashtë e Ilirisë
Brez pas brezi trashëguar
Gjuhë e shenjtë e Arbërisë
Pishtar drite, e bekuar.

Pa më thuaj ti o diell
Që shëtit e ec mbi qiej
Gjuh’ ma t’bukur se e jona
Ke dëgjuar e ke ndje?

Gjuh’ e ambël dhe e shenjtë
Zemren fort, oh, ç’ma gëzon
Gjuh’ e bukur, kuptimplotë
Me mall shpirti të kundron.

Krejt papritur, m’vjen në mend…
Tungjatjeta gjuhë amtare!
Eee…t’u zgjat jeta edhe ty diell!
Fali dritë fjalës shqiptare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shkolla "Ibrahim Kodra"

REGJISTROHU
Regjistrimet në kopshtin "Ibrahim Kodra" për vitin 2024-2025 kanë filluar!